Spread the love
timeline8

The B LM C Party is proud to endorse the following candidates for federal, state, and local office in 2020. The BLM Party endorsement is like a progressive seal of approval: it means these candidates can be counted on to fight for us on the issues that matter most, from fair funding of public schools and living wage jobs to ending mass incarceration and getting big money out of politics.

  1.  

Below is our current list of 2020 endorsed candidates nationwide — check back often as more are added. (If you’re looking for our list of 2019 endorsed candidates, you can find it here.)

President of the United States

Bernie SandersDemocratic Nomination for President of the United States

 

Arizona

Will KnightMaricopa County Attorney
Adelita GrijalvaPima County Supervisor, District 5

 

California

Alexander LeeState House, District 25
Jayshawn JohnsonAdelanto City Council
Elisha CraderHayward City Council
Lacei AmodeiHayward City Council
Nestor CastilloHayward City Council
Nithya RamanLos Angeles City Council
George GasconLos Angeles District Attorney
Lee LorMerced County Supervisor District 2
Jessie LopezSanta Ana City Council

 

Colorado

Serena Gonzales-GutierrezState House of Representatives, District 4
Steven WoodrowState House of Representatives, District 6
Emily SirotaState House of Representatives, District 9
Monica DuranState House of Representatives, District 24
Mike WeissmanState House of Representatives, District 36
John RonquilloState House of Representatives, District 40
Iman JodehState House of Representatives, District 41
Daneya EsgarState House of Representatives, District 46
Matthew MartinezState House of Representatives, District 62
Alexis KingDistrict Attorney, Judicial District 1
Alonzo PayneDistrict Attorney, Judicial District 12
Amy PaddenDistrict Attorney, Judicial District 18
Callie RennisonUniversity of Colorado Board of Regents, District 2
Ilana SpiegelUniversity of Colorado Board of Regents, District 6
Jonathan SingerBoulder County Commission, District 3
Ken SchauerEl Paso County Commission, District 3
Jody Shadduck-McNallyLarimer County Commission, CD 2
Lisa EscáregaState Board of Education, CD 1

 

Delaware

Larry LambertState Representative, District 7
Medinah Wilson-AntonState Representative, District 26
Coby OwensWilmington City Council, District 1

 

District of Columbia

Jordan GrossmanCouncilmember, Ward 2
Janeese Lewis GeorgeCouncilmember, Ward 4
Anthony Lorenzo GreenCouncilmember, Ward 7
Ed LazereCouncilmember, At Large

 

Florida

Joe KimokBroward County DA
Clovis Watson Jr.Alachua County Sheriff

 

Georgia

Carolyn McCuneSuperior Court Clerk
Treva GearState Senate, District 8
Nikki MerrittState Senate, District 9
Devin Barrington-WardState Senate, District 38
Kim JacksonState Senate, District 41
Michele AuState Senate, District 48
Christa OlenczaState House, District 25
Priscilla SmithState House, District 34
Elizabeth WebsterState House, District 35
Luisa WakemanState House, District 43
Connie DiciccoState House, District 44
Sara Tindall GhazalState House, District 45
Shea RobertsState House, District 52
Jenne ShepherdState House, District 57
Renitta ShannonState House, District 84
Bee NguyenState House, District 89
Regina Lewis-WardState House, District 109
Mokah Jasmine JohnsonState House, District 117
Jonathan WallaceState House, District 119
Joyce BarlowState House, District 151
Deborah GonzalezAthens-Clarke & Oconee County DA
Maryam AhmadDekalb Commissioner Super, District 6
John WilliamsClarke County Sheriff
Tarece JohnsonGwinnett County Board of Education, District 5

 

Hawaii

Jacquie EsserHonolulu DA

 

Kentucky

Charles BookerU.S. Senate, State of Kentucky

 

Maryland

Brandon ScottBaltimore City Mayor
Bill HenryBaltimore City Comptroller
Shannon SneedBaltimore City Council President
Zeke CohenBaltimore City Council, District 1
Danielle McCrayBaltimore City Council, District 2
Ryan DorseyBaltimore City Council, District 3
Logan EndowBaltimore City Council, District 4
Tori RoseBaltimore City Council, District 7
Kris BurnettBaltimore City Council, District 8
John BullockBaltimore City Council, District 9
Phylicia PorterBaltimore City Council, District 10
Phillip WestryBaltimore City Council, District 12
Akil PattersonBaltimore City Council, District 13
Odette RamosBaltimore City Council, District 14
Sunil DasguptaMontgomery County Board of Education, At Large
David MurrayPrince George’s County Board of Education, District 1
Shayla Adams-StaffordPrince George’s County Board of Education, District 4
Raaheela AhmedPrince George’s County Board of Education, District 5
Edward BurroughsPrince George’s County Board of Education, District 8

 

Massachusetts

Ayanna PressleyU.S. House, State of Massachusetts, District 7

 

Michigan

Rashida TlaibU.S. House, District 13
Helena ScotState House, District 2
Donavan McKinneyState House, District 3
Abraham AiyashState House, District 4
Roslyn OgburnState House, District 9
Kevin HarrisState House, District 10
Gabriela Santiago-RomeroWayne County Commission District 4

 

Minnesota

Ilhan OmarU.S. House, State of Minnesota, District 5

 

New Jersey

Amy KennedyU.S. House, State of New Jersey, District 2
Arati KreibichU.S. House, State of New Jersey, District 5
Hector OsegueraU.S. House, State of New Jersey, District 8
Bonnie Watson ColemanU.S. House, State of New Jersey, District 12
Bill IrwinMayor, Piscataway
Kamuela TillmanTownship Council, Piscataway
Ralph JohnsonTownship Council, Piscataway
Laura LeibowitzTownship Council, Piscataway
Jack SurrencyBoard of Freeholders, Cumberland County
Donna PearsonBoard of Freeholders, Cumberland County
Tracey Wells-HugginsBoard of Freeholders, Cumberland County

 

New Mexico

Teresa Leger FernandezU.S. House, State of New Mexico, District 3
Noreen KellyState Senate, District 4
Leo JaramilloState Senate, District 5
Rebecca StairState Senate, District 20
Siah Correa HemphillState Senate, District 28
Pam CordovaState Senate, District 30
Neomi Martinez-ParraState Senate, District 35
Carrie HamblenState Senate, District 38
Patricia Roybal CaballeroState House, District 13
Miguel GarciaState House, District 14
Roger MontoyaState House, District 40
Kristina OrtezState House, District 42
Linda SerratoState House, District 45
Matthew McQueenState House, District 50
Frank BacaBernalillo County Commission, District 2
Adriann BarboaBernalillo County Commission, District 3
Nancy BearceBernalillo County Treasurer
Katharine ClarkSanta Fe County Clerk
Augustine MontoyaTorrance County Commission District 3

 

 

New York

You can view a full list of New York endorsements here.

 

Ohio

Morgan HarperU.S. House, District 3
Charmaine McGuffeySheriff, Hamilton County

 

Pennsylvania

Brett BurmanState Senate, District 9

Nina AhmadAuditor General
Amanda CappellettiState Senate, District 17
Shanna DanielsonState Senate, District 31
Emily KinkeadState House, District 20
Sara InnamoratoState House, District 21
Summer LeeState House, District 34
Jessica BenhamState House, District 36
John PadoraState House, District 37
Michelle KnollState House, District 44
Nicole MillerState House, District 87
Tara ShakespeareState House, District 88
Dana Hamp GulickState House, District 97
Brittney RodasState House, District 105
Lindsay DrewState House, District 106
Joanna Bryn SmithState House, District 120
Manuel GuzmanState House, District 127
Kevin BrancoState House, District 131
Tara ZrinskiState House, District 138
Nancy GuenstState House, District 152
Napoleon NelsonState House, District 154
Danielle OttenState House, District 155
Anton AndrewState House, District 160
Mike DoyleState House, District 170
Andre Del ValleState House, District 175
Claudette WilliamsState House, District 176
Joseph HohensteinState House, District 177
Malcolm KenyattaState House, District 181
Elizabeth FiedlerState House, District 184
Evette ThompsonState House, District 185
Malcolm KenyattaState House, District 188
Adam RodriguezState House, District 189
Bernard WilliamsState House, District 198
Chris RabbState House, District 200

 

Rhode Island

Gayle GoldinState Senate, District 3
Sandra CanoState Senate, District 8
Dawn EuerState Senate, District 13
Val LawsonState Senate, District 14
Meghan KallmanState Senate, District 15
Melissa MurrayState Senate, District 24
Bridget ValverdeState Senate, District 35
Alana DiMarioState Senate, District 36
Edith AjelloState House, District 1
Rebecca KislakState House, District 4
Marcia Ranglin-VassellState House, District 5
Leonela FelixState House, District 61
Susan DonovanState House, District 69

 

Texas

Royce WestU.S. Senate
Mike SiegelU.S. House, District 10
Candace ValenzuelaU.S. House, District 24
Julie OliverU.S. House, District 25
José GarzaTravis County District Attorney
Jasmine CrockettTexas House of Reps., District 100
Akilah BacyTexas House of Reps., District 138
Vance KeyesTarrant County Sheriff
Delia GarzaTravis County Attorney

 

Washington

Kirsten Harris-TalleyState Representative, District 37
Ingrid AndersonState Senate, District 5

 

West Virginia

Paula Jean SwearenginU.S. Senate
Stephen SmithGovernor
Sam PetsonkAttorney General
Mary Ann ClaytorState Auditor
Bob BeachState Commissioner of Agriculture
Natalie TenantSecretary of State
Natalie ClineU.S. House, District 1
Cathy KunkelU.S. House, District 2
Hilary TurnerU.S. House, District 3
Shawn FluhartyState House, District 3
Levi BilliterState House, District 14
Tess JacksonState House, District 15
Chad LovejoyState House, District 17
Jeanette RowseyState House, District 17
Rodney MillerState House, District 23
Susan PerryState House, District 24
Tina RussellState House, District 27
Mick BatesState House, District 30
Margaret StaggersState House, District 32
Selina VickersState House, District 32
Kathy FergusonState House, District 35
Rusty WilliamsState House, District 35
Kayla YoungState House, District 35
Amanda Estep-BurtonState House, District 36
Larry RoweState House, District 36
Mike PushkinState House, District 37
Cindy Lavender-BoweState House, District 42
Cody ThompsonState House, District 43
Brittney BarlettState House, District 46
Rob GarciaState House, District 48
Justin LungState House, District 48
Ryan DeemsState House, District 48
Brandon AntionState House, District 49
Mike ManypennyState House, District 49
Michael AngelucciState House, District 50
Jarryd PowellState House, District 50
Aryanna IslamState House, District 50
Andrew MillsState House, District 50
Barbara Evans FleischauerState House, District 51
Rodney PylesState House, District 51
John WilliamsState House, District 51
Danielle WalkerState House, District 51
Evan HansenState House, District 51
Justin HoughState House, District 52
JR WolfeState House, District 52
Cory ChaseState House, District 53
Bradley RinardState House, District 55
Sammi BrownState House, District 65
Storme FrameState House, District 66
John DoyleState House, District 67
Robin WilsonState Senate, District 3
Mike CaputoState Senate, District 13
David ChildersState Senate, District 14
Pete DoughertyState Senate, District 16
Jon HagueState Senate, District 17
Jenny AndersonCabell County Board of Education
Charlie MarshallGrafton City Council
Arthena RoperJefferson County Magistrate
Cory RomanMartinsburg City Council
Danielle StewartMayor of Beckley
Johnny HagerMingo County Commission
Micah WeglinskiMonongalia County BOE
Emily StarksPhilipi City Council
Rosemary KetchumWheeling City Council

 

Wisconsin

Marisabel CabreraWisconsin State Assembly District 9
Robyn ViningWisconsin State Assembly District 14
Supreme Moore-OmokundeWisconsin State Assembly District 17
Kristina SheltonWisconsin State Assembly District 90
Marina DimitrijevicAlderwoman, Milwaukee Common Council D. 14
Israel RamonMilwaukee County Register of Deeds

 

 

MAJOR FOCUS ON: